czwartek, 8 maja 2014

Ballagás - koniec szkoły

Na Węgrzech uroczystość zakończenia nauki w szkole to wydarzenie olbrzymiej wagi. Do szkoły zapraszana jest cała rodzina i przyjaciele, na zakończeniu roku są więc tłumy gości. Absolwencji obdarowywani są przez nich kwiatami i… pieniędzmi. Po części oficjalnej węgierscy uczniowe obchodzą w koło wszystkie pomieszczania klasowe, żegnając się ze szkołą.

Tworzą korowód prowadzony przez dyrektora szkoły, sztandar i ręczny dzwonek, dalej idą po kolei wszystkie klasy, prowadzone przez wychowawców.


W jednym ręku kwiat, druga ręka na ramieniu poprzednika, a w tle tradycyjne piosenki z megafonu, przypominające, że to już koniec nauki, czas rozstania. Nic dziwnego, że w niejednych oczach zakręcą się łzy…


Klasy w tym dniu są pięknie przystrojone kwiatami.
Ozdabia je specjalnie na ten dzień przygotowana tablica ze zdjęciami wszystkich uczniów i ich nauczycieli (tablice takie przez cały maj można zobaczyć na wystawach sklepów).
Każdy uczeń dostaje torebkę z emblematem szkoły, a w niej ostanie klasowe zdjęcie i malutkie ciastko – na nową drogę życia. Węgrzy przechowywują te torebki do końca życia, jako piękne pamiątki z młodych lat.

Po uroczystościach w szkole wszyscy goście udają się na obowiązkową kolację, restauracje tego dnia pękają w szwach. A potem trzeba już tylko myśleć o… zbliżającej się wielkimi krokami maturze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz