poniedziałek, 10 lutego 2014

Mezőkövesd - co warto zwiedzić

Miasto Mezőkövesd leży w północnych Węgrzech, w Polsce znane są przede wszystkim jego baseny termalne Zsóry, ale co można robić w Mezőkövesd, jak już mamy zaliczone kąpiele?
Otóż Mezőkövesd słynie również z twórczości ludowej i festiwali folklorystycznych. Mieszkańców Mezőkövesd Węgrzy nazywają: Matyó. Nazwa ta pochodzi od imienia króla Macieja (Mátyás), który w XV w. nadał Mezőkövesd prawa miejskie. Matyó, ze swoimi kolorowymi strojami ludowymi, sztuką ludową i tradycjami stworzyli szczególną kulturę, żywą do dziś i wartościową do tego stopnia , że tradycyjna węgierska sztuka haftu Matyó z Mezőkövesd w 2012 r. trafiła na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO! Charakterystycznym motywem tutejszych haftów jest „róża Matyó”, którą możemy podziwiać w Muzeum Matyó, w centrum miasta.

W pobliżu centrum, w skansenie „Hadas” nieregularne, kręte uliczki i bielone wapnem domy strzegą dawnego oblicza miasta. To właśnie tutaj znajduje się pracownia malarza mebli, garncarza, szlifierza kryształów, pracownia pierników i muzeum słynnej hafciarki Kisjankó Bori.
Jest jeszcze coś, co warto zwiedzić w Mezőkövesd – Muzeum Maszyn Rolniczych powstałe z bogatych, prywatnych zbiorów stuletnich maszyn rolniczych.
Dla turystów spędzających wczasy w Mezőkövesd organizowane są liczne imprezy. Mogą oni podziwiać wielkanocne zwyczaje Matyó połączone z pokazami wyrobów rzemieślników ludowych i występami miejscowego zespołu regionalnego, wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dątych i Majoretek lub w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym.


W biurze informacji turystycznej TOURINFORM w centrum miasta (w sezonie letnim mają również swój oddział przy głównym wejściu na kąpielisko termalne) można dostać ulotki i prospekty  w j. polskim o wszystkich miejscowych atrakcjach:Lista wartych zwiedzenia miejsc w centrum Mezőkövesd:

Muzeum Matyó -  Pokazujące tradycyjne ludowe stroje i dawne przedmioty codziennego użytku, a także hafty mieszkańców Mezőkövesd oraz sąsiednich wsi Tard i Szentistván.
Skansen Hadas – Oglądać tu możemy pobielone wapnem domy chłopskie o słomianych strzechach, liczące sobie 150-200 lat, studnie – żurawie, kręte uliczki.

Na terenie Skansenu znajdują się:

Muzeum Kisjankó Bori – Dom rodzinny Bori Kisjankó – słynnej hafciarki wzoru o stu różach, dom chłopski z początku  XX w., który działa obecnie jako muzeum.


Dom Sztuki Ludowej, Stodoła – Siedziba Zespołu Regionalnego Matyó, w której organizowane jest muzyczno-taneczne przedstawienie pt.” Wesele Matyó”, pokazujące tradycyjne wesele tego regionu.
Pracowenia Lalek – Dom słynnej gawędziarki Gari Takács Margit, wystawa zabawek, tajniki produkcji lalek.


Wystawa i pracownia pierników – Wystawa zabawek szmacianych i piernikówWarsztat hafciarski – Wystawa i sprzedaż tekstyliów domowych, bluzek i upominków.  Można tutaj również też przymierzyć  strój ludowy Matyó.


W pobliżu skansenu:
Muzeum Maszyn Rolniczych – Jedyna w swoim rodzaju wystawa w Europie, która powstała z prywatnych zbiorów, w której możemy oglądać stuletnie, czynne jeszcze maszyny rolnicze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz