poniedziałek, 17 lutego 2014

Zsóry i Żory

Rok 1995. Burmistrz miasta węgierskiego Miskolca przyjeżdża z wizytą do Katowic – swojego miasta partnerskiego. Towarzyszą mu przedstawiciele samorządów innych miast węgierskich, m.in. ówczesny burmistrz miasta Mezőkövesd. Na wiadomość, że niedaleko Katowic istnieje miasto o nazwie Żory burmistrz Mezőkövesd ponoć wykrzyknął zaskoczony: „Żory – przecież tak się nazywa dzielnica w moim mieście!”

Fakt, nasza dzielnica wypoczynkowa, leżąca przy kąpielisku nosi nazwę Zsóry (czyt. Żory), a nazwa ta pochodzi od nazwiska Lajosa Zsóry, który w 1939 r. szukał na swojej prywatnej posiadłości ropy naftowej, a zamiast niej dowiercił się do… wody termalnej.

Wracając do roku 1995 – burmistrzowie obu miast przypadli sobie do gustu i postanowili, że oba miasta nawiążą współpracę partnerską. Przez pierwszych 10-15 lat przyjaźń kwitła, obiawiając się mnóstwem wspólnych imprez: festiwali, wystaw, koncertów, obozów.
W ostatnich latach wszystko to trochę jakby oklapło, ale na stronie internetowej miasta Żory wciąż jeszcze można znaleźć ciekawe informacje na ten temat: Miasto partnerskie 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz