niedziela, 9 lutego 2014

Matyó robi karieręCo to jest Matyó? Słowo to pochodzi od imienia króla Macieja, który w XV w. nadał prawa miejskie miastu Mezőkövesd. Nazwą Matyó określa się rdzennych mieszkańców miasta Mezőkövesd oraz dwóch sąsiednich wsi:  Szentistván i Tard.

Matyó słyną z pięknych, kolorowych haftów, które ozdabiają tutejsze stroje ludowe:
Tak wygląda panna młoda w stroju ludowym Matyó:
A tak orszag weselny zmierzający na uroczystość zaślubin:
Starsze panie noszą na głowach przedziwne ozdoby:
W centrum miasta Mezőkövesd znajduje się skansen Hadas – warto przejść się tu na spacer i w jednym z wielu tutejszych warsztatów ludowych kupić na pamiątkę  lalki ubrane w strój ludowy:
Haftuje się tu też obrusy:
poduszki:
bluzki:

Przejeżdżając latem przez okoliczne wioski rzucają się w oczy starsze panie, które siedzą po kilka razem przed ogrodzeniem, przy ulicy, rozmawiają i… haftują. Sprzedają potem swoje wyroby całym kraju oraz przyjeżdżającym w te strony turystom.
Ale najciekawsze z tego wszystkiego jest to, że hafty Matyó w ostatnich latach zaczęły robić oszałamiającą karierę! Po pierwsze w 2012 r. zostały wpisane na listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO, co mówi samo za siebie. A po drugie hafty ludowe Matyó stały się ostatnio bardzo modne na Węgrzech i można je spotkać na strojach noszonych na co dzień, torebkach, butach, biżuterii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz