piątek, 14 lutego 2014

Skarby Węgier


Na Węgrzech istnieje 8 obiektów objętych szczegółową ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, czyli Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Połowa z nich znajduje się we wschodnich Węgrzech, warto tam pojechać, aby poznać i podziwiać ich unikatową wartość.

Park Narodowy Hortobágy

Park obejmuje teren stepu (w j. węgierkskim: puszta) na którym stoją stare studnie – żurawie i pasą się trzody bydła (bydło węgierskie szare). 
Z Hortobágy sezonie turystycznym można wyruszyć na wycieczkę bryczką w step, w programie jest m.in. pokaz jazdy konnej w wykonaniu pasterza w stroju ludowym. 
W Hortogágy znajduje się też kamienny most dziewięcioprzęsłowy, słynna karczma , a obok niej Muzeum Parku Narodowego.


Wioska Hollókő


Osada pełni funkcję skansenu (nie ma biletów wstępu) z zachowanymi arcydziełami ludowej architektury oraz krytym gontem kościołem.

Mieszka tu niecałe 400 osób, przyjeżdżający tu turyści mogą podziwiać stare, kryte słomą chałupy, które zachowały swój oryginalny charakter, niektóre z nich można oglądać również wewnątrz, gdzie istneje możliwość zakupienia miejscowych wyrobów rękodzieła ludowego.  
Przy okazji pobytu w Hollókő warto wspiąć się na szczyt pobliskiego wzgórza i z ruin zamku podziwiać piękną panoramę. 

 

Jaskinie krasu węgierskiego w Aggtelek

Jaskinie stalaktytowe w Aggtelek leżą na terenie Parku Nardowego Krasu Węgierskiego, tuż przy granicy ze Słowacją.

Dla przeciętnego turysty (szczególnie z małymi dziećmi) polecam wybór krótkiej trasy zwiedzania (rövid túra), która w sezonie letnim rozpoczyna się o godz. 9.00, 10.00, 12.00, 13.00, 15.00, 17.00 és 18.00 nawet w przypadku jednej osoby chętnej.  

Zwiedzanie, podczas którego można przez chwilę posłuchać muzyki w Sali Koncertowej jaskiń, trwa jedną godzinę.  


 

Region winiarski w Tokaj

O wspaniałym smaku tutejszych win decydują łagodny i ciepły klimat, urodzajne wulkaniczne gleby oraz unikatowy skład pleśni w piwnicach winnych. 

Wina tokajskie należą do najbardziej znanych win węgierskich. Na liście światowego dziedzictwa krajobraz kulturowy tokaju został umieszczony ze względu na walory przyrodnicze, architektoniczne i kulturalne oraz miejscowe tradycje winiarskie. 
Degustacja wina w Tokaju jest obowiązkowa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz