czwartek, 2 czerwca 2016

Cserépfalu - co tam jest ciekawego?

Już dawno powinnam była napisać parę słów o Cserépfalu - małej wiosce leżącej na skraju Gór Bukowych, w odległości 17 km od Mezőkövesd.


Jest to pierwszorzędne miejsce na wycieczkę, rozpocząć ją możemy zwiedzeniem leżącej na skraju miejscowości jaskini człowieka pierwotnego Suba-lyuk, w której znaleziono szczątki kobiety i dziecka sprzed 70.000 lat. Trochę trzeba się powspinać na strome zbocze góry, ale przeciętna kondycja powinna wystarczyć :).


Cserépfalu posiada 400 piwnic winnych, najsłynniejsze są trzy rzędy piwnic o nazwie Berezdaljai.


Niesamowite są tutejsze tzw. barlanglakások, czyli mieszkania w jaskiniach, nazywane Małą Ameryką. Ta drwiąca nazwa została nadana przez mieszkańców wsi i pochodzi z czasów światowego kryzysu, kiedy to bogaci mieszkańcy emigrowali do Ameryki, biedni natomiast musieli kuć swoje mieszkania w skałach.


Ścieżka przyrodnicza poprowadzi nas m.in. do tzw. Ördögtorony - wyrzeźbionej przez naturę Diabelskiej Wieży.

Idąc dalej dojdziemy do tarasu widokowego o nazwie Milleniumi Kilátó, skąd roztoczy się nam wspaniała panorama na dolinę Hór.

A kiedy już zmęczymy się zwiedzaniem na piechotę, będziemy mogli skorzystać z miejscowej atrakcji i przejechać się główną ulicą autobusem safari, oglądając po drodze wiejskie chaty i zagrody.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz