sobota, 3 lutego 2018

Miasto Pod MiastemMiasto Eger kojarzymy zwykle z nastrojowymi, barokowymi uliczkami, wytrawnym winem Bikavér, gorącymi źródłami oraz historycznymi zabytkami jak Minaret, Bazylika, czy ruiny zamku na wzgórzu. Mało kto jednak wie, że pod miastem ciągnie się labirynt piwnic, uznanych w 2007 r. za jeden z siedmiu architektonicznych cudów Węgier.
Piwnice powstały w XVII w. podczas budowy Pałacu Biskupiego (dziś Pałacu Arcybiskupiego) stojącego w centrum miasta. Do jego budowy wykorzystano wydobywane na miejscu kamienie, dzięki czemu jednocześnie powstał zarówno sam budynek, jak i rozciągający się pod nim olbrzymi system piwnic.

W piwnicach przed ich upaństwowieniem w 1974 r. przechowywano wino, zbierane jako podatek kościelny, w urodzajnych latach mogło być go nawet 11-12 mln litrów! W latach 80-tych sklepienia piwnic umocniono żelbetonem i zamknięto wszystkie niebezpieczne odcinki. Piwnic nie zabezpieczono przed wilgocią, dzięki czemu przesiąkająca przez wapienne skały woda utworzyła na ścianach piękne formy.

Możemy je podziwiać przez cały rok – grupy z miejscowym przewodnikiem ruszają co pół godziny, a zwiedzanie trwa 45 min. W labiryncie panuje temperatura 12°C. Wejście do Miasta Pod Miastem znajduje się po prawej stronie schodów prowadzących do Bazyliki. 

Miasto Pod Miastem 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz