piątek, 14 lutego 2020

Co warto zwiedzić w Egerze?

Niedawno pisałam o tym, co warto zwiedzić w Mezőkövesd (gdzie wynajmuję noclegi w pobliżu basenów termalnych), osobny wpis poświęciłam wartych odwiedzenia miejsc w okolicy, teraz natomiast skupię się na kilku osobliwościach pobliskiego (20 km) Egeru, który niezaprzeczalnie króluje pod wzglęcem ilości atrakcji turystycznych nie tylko w naszej okolicy, ale w skali całych Węgier.

Ruiny Zamku – górują nad całym miastem ukazując naszym oczom piękną panoramę barokowegomiasta. Możemy tu zwiedzić muzeum historii zamku, a w podziemiach kazamaty. To właśnie tutaj w1552 r. została stoczona zwycięzka walka z Turkami. Na pamiątkę bohaterskiej obrony zamku na jednej z baszt nieprzerwanie powiewa flaga, a sam zamek stał się symbolem patriotyzmu Węgrów.   Bazylika – jedyny neoklasycystyczny budynek miasta z XIX w., druga największa na Węgrzech budowla sakralna. Oprócz pięknych marmurów i fresków polski akcent – rzeźba św. Maksymiliana Kolbe.


Camera Obscura – unikalna na skalę światową znajdująca się na szczycie wieży stojącego naprzeciw Bazyliki budynku Uniwersytetu Egerskiego „Ciemna komnata”. W słoneczny dzień możemy tutaj obejrzeć rzucany na blat stołu za pomocą systemu soczewek i luster żywy obraz miasta. Jest tu także „Magiczna wieża”, w której możemy namacalnie doświadczyć praw fizyki, muzeum astronomiczne i taras widokowy.


Minaret – jeden z trzech minaretów na Węgrzech – najbardziej na północ wysunięta pamiątka po Turkach, niedawno odrestaurowana, 40-metrowa wieża z tarasem widokowym. Na taras prowadzi 97 krętych schodków, program ten polecam osobom sprawnym fizycznie i nie cierpiącym na klaustrofobię.

Piwnice winne w Dolinie Pięknej Pani – położona za miastem dolina z całą masą piwnic winnych, w których możemy skosztować m.in. słynny egerski „Bikavér”, czyli czerwone, wytrawne wino „Bycza Krew”. Niektóre z piwnic to jednocześnie restauracje, w kilku z nich do kolacji przygrywa na żywo muzyka cygańska.


Plac Dobó – znajdujący się w zamkniętym dla ruchu kołowego centrum miasta plac z widokiem na ruiny zamku. Otoczony pięknymi, barokowymi budynkami to cudowne miejce na spacer i kawę w jednej z licznych kafejek.


Mogłabym tu wspomnieć jeszcze o całej masie innych osobliwości miasta: barokowych kościołach, muzeach, łaźni tureckiej, ogrodzie arcybiskupim z piękną fontanną, labiryncie pod miastem i wielu, wielu innych. Wyliczyłam tylko te najważniejsze, prawdziwe „Must see”.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza