wtorek, 25 lutego 2020

Dlaczego warto wybrać baseny termalne w Mezőkövesd?


Termalne kąpielisko leczniczo-rekreacyjne Zsóry w Mezőkövesd pod wieloma względami przewyższa inne okoliczne źródła termalne na Węgrzech, zebrałam je w kilkunastu punktach:


1. Kąpielisko termalne w Mezőkövesd jest jednym z największych kompleksów wypoczynkowych w Północnych Węgrzech – posiada ok. 20 basenów z wodą o różnej temperaturze, każdy więc znajdzie tu odpowiednie dla siebie baseny. Tutejsze wody lecznicze są jednymi z najsilniejszych wód leczniczych na  Węgrzech, dlatego właśnie tutaj znajduje się Centrum Rehabilitacji Narządów Ruchowych, dokąd przyjeżdżają kuracjusze z całych Węgier.

2. Kompleks dzieli się na część leczniczą i część rekreacyjną. W części leczniczej woda jest cieplejsza (temp. 36°C, 38 °C, 42°C), do wody o największym stężeniu wolno jest wchodzić tylko osobom dorosłym, które przyjeżdżają tu podleczyć wszelkiego rodzaju schorzenia.
W basenach rekreacyjnych woda jest nieco chłodniejsza i bardziej rozrzedzona, tutaj zarówno dorośli, jak i dzieci mogą pluskać się do woli przez cały dzień.


3. Oprócz basenów odkrytych jest tu także dużo basenów krytych, znajdujących się w budynkach, można więc przez cały rok korzystać z wód bez względu na pogodę. Kryte są niektóre baseny lecznicze i niektóre baseny rekreacyjne z atrakcjami wodnymi, takimi, jak: zjeżdżalnie, jakuzzi, masaże i bicze wodne, sztuczna rzeka i sztuczna fala. Jest też kryta pływalnia z sauną.

4. Mamy tu osobne baseny dla różnych przedziałów wiekowych – jedne z nich preferują osoby dorosłe, pragnące w spokoju wylegiwać się w ciepłej wodzie, inne przeznaczone są dla starszych i młodszych dzieci, a jeszcze inne dla całkiem malutkich brzdąców.

5. Nasz aqapark, czyli kompleks 6 olbrzymich zjeżdżalni na wolnym powietrzu jest największy w Północnych Węgrzech, m.in. dlatego właśnie również lubiąca się wyszaleć młodzież docenia nasze kąpielisko.

6. Bilet wstępu kupujemy na cały dzień, nie tylko na 3-4 godziny, jak to jest w kilku innych  okolicznych gorących źródłach . Kupując bilet dostajemy opaskę na rękę, dzięki niej możemy w ciągu dnia wyjść z terenu kąpieliska (np. na obiad i poobiednią drzemkę) i wrócić na baseny bez konieczności kupowania nowego biletu.

7. Ponieważ dzielnica wypoczynkowa znajduje się 2 km za miastem, a nie w centrum miasta (jak to bywa w innych miejscowościach), dlatego nawet poza terenem basenów nie obowiązuje strój uliczny. Nie jest tu niczym szczególnym powrót do kwatery w szlafroku lub najzwyczajniej w świecie w stroju kąpielowym.

8. Kompleks basenów znajduje się na olbrzymim terenie zielonym, możemy nasz koc rozłożyć na trawie, w cieniu drzew, miejsca jest dosyć dla każdego. Nie leżymy na twardym betonie i nie smażymy się w słońcu tak, jak w niektórych innych kurortach.

9. Dzielnica wypoczynkowa jest stosunkowo mała, nawet do najdalej wysuniętego miejsca noclegowego można w ciągu kilkunastu minut dojść spacerem. Nie ma więc konieczności dojeżdżania do basenów samochodem, członkowie rodziny nie muszą wracać do miejsca noclegowego razem, jeśli ktoś ma np. ochotę wyjść wcześniej, niż pozostali.

10. Ponieważ kompleks basenów znajduje się 2 km za miastem, jest tu bardzo cicho i spokojnie. Doceniają to bardzo wszyscy goście, a zwłaszcza ci, którzy przyjechali do nas z wielkiego miasta.

11. Nasza okolica jest bardzo bogata w przeróżne atrakcje turystyczne, jest tu wiele interesujących miejsc idealnych na jednodniową wycieczkę albo na wieczór. Listę niektórych z nich zamieściłam niedawno w osobnych wpisach, zapraszam do czytania.
Informacje na temat okolicznych osobliwości znajdziecie Państwo również na mojej stronie internetowej: www.wegry-noclegi.pl. Jest tam jeszcze więcej informacji o kąpielisku termalnym wraz z cennikiem biletów wstępu, a także zdjęcia, opis i cennik domków letniskowych, które wynajmuję w pobliżu basenów.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza