Leżąca w Północnych Węgrzech mała wioska Hollókő (Kruczy Kamień) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swą starodawną architekturę, zachowaną w niezmienionej postaci od XVII-XVIII w.
Ale tym razem uwagę Państwa chciałabym zwrócić nie na samą wioskę, ale na ruiny zamku, znajdujące się opodal na wzgórzu. Zamek zbudowany był w XIII w., po najeździe tatarskim. Z jego nazwą (Kruczy Kamień) wiąże się osobliwa legenda:
"Pewien możnowładca, właściciel okolicznych dóbr ziemskich, niejaki András Kacsics (czyt. Ondrasz Koczicz) porwał i uwięził w budującym się zamku żonę sąsiada, także pana na włościach. Jednakże niania owej białogłowy była czarownicą i miała konszachty z diabłem. Namówiła przeto diabła, aby jej synów zamienił w kruki, które następnie kamień po kamieniu rozebrały zamek i wyswobodziły pojmankę, po czym – oddajmy im sprawiedliwość – nie rozrzuciły kamieni byle jak dookoła, ale na pobliskiej skale zbudowały nowy zamek. Został on nazwany Kruczym Kamieniem, a leżąca opodal wioska dostała po nim swą swą nazwę."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz